Kwestia wszczepiania mikroczipów może się dla niektórych wydawać nowinką, ale wiele zwierząt, zarówno psów jak i kotów ma już swój czip od lat. Po co to wszystko? Problem bezpańskich psów, łatwiejsze i szybsze odnalezienie straconego pupila, kontrola bezpieczeństwa i zdrowia zwierzaków oraz zapobieganie ich nielegalnej hodowli- to wszystko ma jeden wspólny mianownik. Właśnie dlatego Unia Europejska wsprowadziła obowiązek zaczipowania psów. Każde z państw członkowskich stopniowo aktualizuje swoją legislatywę aby dopasować się do tych wymagań i zapewnić właścicielom czworonogów łatwiejsze funkcjonowanie.
Jak działa czip?
Jest to niewielki element wszczepiany pod skórę psa (lub kota), który posiada swój unikatowy numer. Taki kod chipu to seria 15 cyfr dzięki którym możemy zidentyfikować zwierzaka. Do odczytu tego kodu konieczne jest posiadanie skanera, który rozpoznaje numer i daje nam szansę na szybsze odnalezienie właściciela. Policja, straż miejska, weterynarz, hycel – każdy kto trafi na zagubionego psa, może teraz bez problemu skontaktować się z Tobą. Wałęsający się pies nie zostanie też przywłaszczony przez kogokolwiek innego- wiadomo bowiem kto jest właścicielem czworonoga a chip staje się niepodważalnym dowodem.
Plusy posiadania mikrochipu
Zalet wynikających z zaczipowania psa jest naprawdę wiele. Oto kilka najważniejszych z nich:
-łatwiejsze podróżowanie po krajach EU (wymogiem jest posiadanie mikroczipu, paszportu i aktualnego szczepienia)
-system rejestracji psów ułatwia miastom i gminom kontolowanie pseudohodowli, zapobieganie znęcaniu się nad zwierzakami itd
-błyskawiczny sposób na identyfikkację i odnalezienie straconego czworonoga przez osoby i instytucje
Warto pamiętać, że…
Sam czip nie daje nam gwarancji doszukania się psa. Dopełnieniem jest tu rejestracja w bazie danych, gdzie wpisujemy naszego zwierzaka. Tak właśnie osoba, która go odnajdzie może się z nami skontaktować. Bez zarejestrowania nie możemy liczyć na to, że ktokolwiek samodzielnie sparuje właściciela ze zwierzakiem. Jedyną alternatywą są breloki czy adresówki przymocowane do psiej obroży, te jednak mogą się zgubić a wówczas nie mamy szansy na zlokalizowanie naszego pupila.
Jaka jest cena czipu i reakcja zwierzaka na zaczipowanie?
Aby wyprzedzić pytania pojawiające się w głowie właścicieli milusińskich od razu należy zauważyć, że czip nie powoduje żadnej niepożądanej reakcji u zwierząt. Nie wywołuje on alergii ani też nie sprawia bólu. Samo wszczepienie chipu jest szybkie i praktycznie bezbolesne dla psa/kota. Ceny wahają się w okolicach 100-150 pln, w zależności od weterynarza i jego cennika oraz typu wszczepianego lokalizatora. Koszt ten jednak jest nieoceniony gdy wiemy, że mamy pewność, iż nasz ukochany zwierzak nie będzie już nigdy zagrożony stratą swego pana. Zaczipowanie psa odbywa się raz i wystarcza na całe jego życie. Przy tym nie jest istotne jaki rodzaj czipu ma wszczepiony pies- w systemie możemy zarejestrować wszystkie istniejące rodzaje chipów.